Priporočena meditacija: »Stop! Ustavi se!«
Preprosta meditacijska tehnika z globokim notranjim učinkom. Za nekaj trenutkov se ustavimo v kateri koli življenjski situaciji (biti moramo seveda sami) in »izstopimo« iz sveta, v katerem smo. Ko se telo ustavi, se začne ustavljati tudi um. Sčasoma se v nas naselita tišina in mir. Stik z našim izvorom, ki se v tem času vzpostavi, nas spontano resertira. Naše videnje situacije postane jasnejše, odločanje pravilnejše.
Meditacijsko vajo »Stop! Ustavi se!« izvajamo v okoliščinah vsakdanjega življenja, sredi dnevnih opravkov, odnosov, sredi dobrega ali slabega počutja … Za to vajo pravzaprav ni omejitev.
Za tri ali štiri minute se povsem ustavite (prekinite svoje dejavnosti) ne glede na to, kje ste in kaj počnete (biti morate seveda sami, da vas pogled drugih ne bo motil). Lahko zaprete oči ali svoj pogled usmerite v določeno mirujočo površino (točko). S tem, ko se boste telesno ustavili, se bo začel spontano zaustavljati tudi vaš um. Prenehajte tudi z vsakršno umsko dejavnostjo (razmišljanjem, čustvovanjem …), bodite samo tukaj in sedaj, v stanju polne zavestne navzočnosti. Med tem lahko opazujete svoje dihanje ali občutke, ki se spontano pojavljajo v telesu ali slušne in druge vibracije, ki prihajajo iz okolja.
Pomembno je, da to napravite večkrat na dan. Živimo v čedalje bolj kaotičnem in paničnem svetu; v času kolektivne negotovosti in groženj, ki prihajajo od vsepovsod. Večina ljudi je stalno pod stresom, nenehno v stanju razpršene in zmedene pozornosti, zato so tako lahek plen različnih »plenilcev pozornosti«, od digitalnih informacijskih nihal do realnih dogodkov, v katere so neposredno ali posredno vključeni. V takih življenjskih okoliščinah je treba svoj notranji mir in tišino nenehno zavestno obnavljati in ju negovati.
Čeprav se vam mogoče zdi vaja »Stop!« preveč enostavna, pa pri izvajanju morda ne bo tako enostavna. Mogoče se vam bo zaradi stresa in različnih vsakodnevnih pritiskov zelo težko ustaviti in sprostiti. Ampak, splača se potruditi! V današnjem svetu je pristni stik s seboj preživetvenega pomena.
Metoda velja za eno najstarejših in najučinkovitejših meditacijskih tehnik, saj takoj okrepi našo koncentracijo in vzpostavi zavestno navzočnost. O njej govori že pet tisoč let staro indijsko besedilo Vigyana Bhairava Tantra (Sto dvanajst Šivovih meditacijskih tehnik), kar znova potrjuje dejstvo, da se človek od takrat do danes ni kaj bistveno spremenil, le zunanje okoliščine življenja so se.
V. R.