V članku nas naša meditantka in sodelavka glasila Katja Kurbus uvede v širše razumevanje Srčne sutre (Prajnaparamite), starodavnega budističnega duhovnega opomnika, h kateremu se mnogi budisti zatekajo vsakodnevno z recitiranjem celotnega besedila sutre ali s ponavljanjem njene mantre. Predstavljena je zgodnja budistična zgodovina in večplastni pomen sutre, v kateri se nahaja ena najbolj znanih budističnih trditev: »oblika je praznina in praznina je oblika«. Srčna sutra v zgoščeni obliki povzema temeljne budistične koncepte (praznina, odsotnost trajnega jaza, soodvisni obstoj, sočutje …), pri čemer članek izpostavi, da »razsvetljena modrost« brez sočutja ni popolna, kakor tudi samo sočutje brez modrosti ne more biti popolno. Sledi opis Katjine osebne izkušnje z izvajanjem mantre Srčne sutre, tudi pri vodenju skupinskega mantriranja v našem zendu. Dodan je spisek izbranih internetnih virov za nadaljnje branje in poslušanje ter slovenski prevod Srčne sutre.
V čem se intimno partnersko (ljubezensko, spolno, družinsko) življenje samouresničenih oseb razlikuje od povprečnega (neozaveščenega) človeka? Humanistični psiholog Abraham Maslow v svoji knjigi Motivacija in osebnost (po kateri je nastal ta članek) ugotavlja ključne značilnosti intimnih razmerij, ki se vzpostavljajo med samouresničenimi osebami. Nekaj izstopajočih dejstev: odprta (pretočna) ljubezen brez obrambnih mehanizmov, sprejemanje in spoštovanje partnerjeve individualnosti, v partnerstvu živeti sebe (biti sam in hkrati pripadati partnerju) … Mogoče so samoresničeni lahko vzorčni primer, kakšne so psihološko zdrave partnerske skupnosti in družine.
Preprosta meditacijska tehnika z globokim notranjim učinkom. Za nekaj trenutkov se ustavimo v kateri koli življenjski situaciji (biti moramo seveda sami) in »izstopimo« iz sveta, v katerem smo. Ko se telo ustavi, se začne ustavljati tudi um. Sčasoma se v nas naselita tišina in mir. Stik z našim izvorom, ki se v tem času vzpostavi, nas spontano resertira. Naše videnje situacije postane jasnejše, odločanje pravilnejše.
Najnovejša znanstvena razlaga o delovanju možganov in čustev (teorija konstruiranih čustev), ki jo v svojih dveh knjigah (Kako nastajajo čustva in Sedem in pol spoznanj o možganih) predstavlja ameriška psihologinja Lisa Feldman Barrett. Nova odkritja nevrologije in kognitivne psihologije (od približno leta 2000) ponujajo drugačno razumevanje našega uma, kakor smo ga bili vajeni doslej. Mogoče bomo s pomočjo teh spoznanj bolj sočutno sprejemali sebe in druge, predvsem pa znali bolj učinkovito ravnati s svojimi čustvi in občutki, ter uvideli, kaj v življenju lahko spremenimo, česa pa ne moremo (ali pa je sprememba izredno težka).
Letos spomladi se je naša meditantka Katja Kurbus udeležila himalajskega potovanja po Nepalu in Tibetu. Tu je njen potopis, ki pa je prvenstveno duhovno razmišljanje, nastalo na osnovi praktičnih duhovnih (budističnih) nasvetov, ki jih je njej in skupini mimogrede navrgel tibetanski turistični vodnik Tashi. In njegove besede segajo zelo globoko. Predvsem to, da je na duhovni poti bistvena osebna naravnanost, da ni pomembno, kje in kako vadimo. Ob koncu je skupini predal prošnjo, naj sporočilo o sočutju s Tibeta odnesejo s seboj in ga razširijo med ljudi.
Sama Bohaka mnogi osebno poznate, le redki pa ga poznate kot pesnika. Njegove pesmi so tako umetniške kot zdravilsko energijske stvaritve. Prvotno so bile napisane v angleščini, tukaj pa so avtorjevi prvi prevodi v slovenščino. Objavljene so tri pesmi: Prava ljubezen, Čista dežela inPopoln dan.
Večina ljudi živi danes stresno življenje, ki kvarno vpliva na spontano zmožnost sproščenega in svobodnega bivanja v stanju »tukaj in sedaj«. Različni dražljaji iz zunanjega okolja, pa tudi naši notranji duševni procesi, nam kradejo pozornost in odtujujejo od nas samih. S podobnimi problemi se srečujejo mnogi meditanti, ki se med meditacijo sicer znajo umiriti in postati budni, težje pa to dosegajo v vsakdanjem življenju. V nadaljevanju je predstavljenih pet enostavnih načinov, kako v okoliščinah vsakdanjega življenja prebuditi zavestno navzočnost. To so osredotočanje na trenutno počutje, na mirujočo površino, na dihanje, na telo in na um.
Abraham Maslow, utemeljitelj humanistične psihologije, v svoji knjigi Motivacija in osebnost, analizira najvidnejše značajske značilnosti ljudi, ki veljajo za samouresničene osebnosti. Med temi lastnostmi so naslednje: visoka stopnja duhovne prebujenosti (ozaveščenosti); spontana zmožnost bivanja »tukaj in sedaj«; realističen odnos do stvarnosti (zmožnost natančnega in pravilnega opazovanja življenja); sprejemanje sebe in drugih brez pretvarjanja (biti to, kar si); zmožnost osredotočanja na reševanje problemov in na samo delovanje (ne pa na svoj ego); svežost zaznave in doživljanje spontanih mističnih izkušenj; nekonvencionalna religioznost; zmožnost prepuščanja toku življenju in uživanja v njem; razvit moralni čut (vest); pragmatično in realistično družbeno vedenje; preseganje stereotipov in okvirov družbe, v kateri človek živi; razvit občutek samosti (biti samostojen, neodvisen); globoki prijateljski stiki z nekaj izbranimi ljudmi; ustvarjalnost in izvirnost; demokratičnost; pristna povezanost z družbo; človekoljubje; smisel za humor in samoironijo; zmožnost preseganja notranjih psiholoških nasprotij …
Začetnik humanistične psihologije Abraham Maslow (1908–1970) je pred več kot pol stoletja v knjigi Motivacija in osebnost strnil psihološke in socialne izsledke o ljudeh, ki jih je poimenoval samouresničene osebnosti, na čemer je tudi zasnoval koncept psihološkega zdravja. Mogoče je ta model danes nekoliko zastarel, pa vendar je še vedno pogosto citiran kot spisek lastnosti, ki jih praviloma izražajo ljudje, ki so dosegli visoko stopnjo osebnostne in/ali duhovne samouresničitve (samorealizacije, samoaktualizacije, individuacije). Članek opozori tudi na razliko med osebnostno samouresničitvijo in duhovno samouresničitvijo (razsvetljenjem, notranjo osvoboditvijo).
Vabilo k vpisu v novi prvi letnik Duhovne šole (2024/2025)
Vpis poteka do 20. septembra 2024 oziroma do zasedbe prostih mest.
Oglejte si učni program in pogoje za sprejem v prvi letnik ter pošljite prijavo.